Güncel Haberler

İkinci el telefon ve tablet satışlarına düzenleme geliyor

TeknoBH Google Haberler

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıklamalarına göre ikinci el telefon ve tablet satışlarına düzenleme geliyor. İşte Detaylar

ikinci-el-telefon-ve-tablet-satislarina-duzenleme-geliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yazılı bir açıklama yaparak ülkemizde ki ikinci el telefon ve tablet satışlarına yönelik bir düzenlemenin geleceğini duyurdu. Bakan tarafından yapılan açıklamalara göre vatandaşlar artık, ikinci el telefon ve tablet satın alırken daha rahat edecekler. Pekcan’ın açıklamasına göre düzenleme bitmek üzere.

İkinci el telefon ve tablet satışlarına düzenleme geliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan‘a göre söz konusu yasal düzenlemenin temel amacı, ömrünü doldurmamış olan akıllı telefon ve tablet gibi ürünlerin piyasaya tekrar kazandırılması. Bu sayede bir yandan ithalat azalacak bir yandan da israf ve çevreye verilen zarar önlenmiş olacak. Tabi ki bu düzenlemenin en önemli hususlarından biri, vatandaşlar artık ikinci el bir ürün alırken çok daha güvende hissedecekler.

Pekcan’ın gerçekleştirdiği yazılı açıklamasında yer alan bilgilere göre ikinci el telefon ve tabletler, artık satılmadan önce yenileme işlemlerinden geçecek. Gelecek olan yeni düzenleme, ilgili ürünlere sertifika ve garanti imkanı kazandıracak ve bu sayede satın alan vatandaşlar çok daha rahat edecekler. Yasal düzenlemeye göre ikinci el bir cihaz, en az 12 ay garantili olacağı söyleniyor.

ikinci-el-telefon-ve-tablet-satislarina-duzenleme-geliyor-1

Ticaret Bakanlığı, söz konusu yasal düzenleme için yenileme merkezlerinin oluşturulacağını ifade etti. Bu merkezler, ikinci el pazarına düşmüş olan cihazların genel bakımları ve onarımlarının yapılacağını açıkladı. İkinci el cihazlara yapılan işlemlerin ardından cihaza sertifika verilerek bu sayede söz konusu cihazların bir sorununun olmadığını garanti altına almış olunacak. Cihazları satın alan vatandaşlar, yenileme sertifikalı cihazları satın aldıklarının bilincinde olacaklar.

İkinci el akıllı telefon ve tablet pazarının en büyük sorunlarından biri güvensizlik olduğunu belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni yasal düzenleme ile bu güvensizlik probleminin tamamen ortadan kalkacağını açıkladı. Bakan’a göre bu yasal düzenlemeyle birlikte vatandaşlar daha uygun maliyetlere akıllı telefon ve tablet sahibi olabilecekler. Üstelik vatandaşlar, yaşadığı sorunlara karşı garanti haklarından faydalanabilecekler.

Pekcan’a göre ikinci el akıllı telefon ve tablet satışlarına ilişkin düzenleme, ilgili kuruluşlarından görüşleri alınarak son haline getirilmiş olacak. Üstelik yeni düzenleme için uzun bir bekleyiş gerektirmeyecek. Yapılan açıklamalara göre söz konusu olan yasal düzenlemenin kısa bir süre içerisinde hayata geçirileceğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu