Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Kripto Para Uygulamalarına Güvenilir Mi?

TeknoBH Google Haberler

Kripto para uygulamalarına güvenmek mümkün mü? Bu borsaya giriş yapmak isteyen kullanıcılar hangi uygulamalaya güvenebilir? İşte Detaylar

Kripto Para Uygulamalarına Güvenilir Mi?

Son dönemde kripto para piyasaları fazlasıyla aktif olmaya ve rağbet görmeye başladı. ESET, Google Play ve Chrome’u korumak için Google ile işbirliği yapılıyor. Buna bağlı olarak da güvenliği arttırmak için sürekli araştırmalar gerçekleştiriyor.

ESET’in Birleşik Krallık, ABD, Avustralya, Japonya ve Brezilya‘da çeşitli sektörler üzerinde yer alan 10.000 tüketici ve 1.200 şirket liderinin katılmış olduğu Finansal Teknolojiler araştırmasına, FinTech uygulamalarından yararlanırken insanların ne kadar da risk aldığını ve risklerin ne kadar farkında olduğunu ortaya koyuyor. Kripto para borsası gibi uygulamalarında popülerliği her geçen gün artarken, hiç kimse pandeminin dijital hayatlar üzerindeki etkisiyle ilgili öngörüde bulunamıyor.

Bölgesel ve ulusal kısıtlamalar, fiziksel anlamda şirketlerin kısıtlanması sonucunda dijital cihazlara ve uygulamalara yönelim her zamankindan çok daha fazla diyebiliriz. Fintech platformlarını ve çözümlerini kullanmaya duyulan ilgi inanılmaz derecede artmaya ve söz konusu uygulamaların ise güvenliğinin arttırılması ve bu konunun ciddiye alınması gerektiği belirtiliyor.

Kripto para uygulamalarına güvenmek mümkün mü?

Yapılan araştırmalara göre, dünya genelindeki müşterilerin üçte ikisi bir şekilde FinTech uygulaması veya platformunu kullanıyor. Ayrıca şirket liderlerinin üçte ikisinden fazlası şirketlerinin FinTech yatırımlarının 2021/2022 yılında artması beklenirken, ankete katılan üst düzey yöneticilerin yaklaşık olarak %81’i de COVID-19’un finans bilgilerinin güvenliğinin iyileştirilmesi gerektiğinde hemfikir. Peki, söz konusu kripto para uygulamalarına güvenmek mümkün mü?

Kullanıcılar gizlilik politikasını okumuyor

Dünya genelindeki müşterilerin %42’si ücretsiz bir FinTech uygulaması veya platformunu kullanırken, bu müşterilerin yarısı kullandıkları uygulamanın verilerini satması durumunda neler olabileceğini tahmin bile edemiyor. Aynı zamanda insanların %31’i indirmeden önce bir FinTech uygulamasının hüküm ve koşullar metnini okurken, yalnızca %29’u gizlilik politikasını okuyor.

Birçok şirketler daha iyi finans güvenliği için yeni teknolojileri aktif olarak yatırım yapmaya öncelik gösteriyor. Üst düzey yöneticilerin %81’i yeni Teknoloji çözümlerine yatırım yaparken siber güvenliğe ise öncelik verdikleri bir yaklaşım benimsediklerini belirtiyor.

Kripto Para Uygulamalarına Güvenilir Mi?

Ankete katılan şirketlerin yarısından fazlası güvenlik konusunda kendisine güvenirken, bir siber güvenlik olayından etkilenebileceğinin de farkındalar. Bu şirketlerden IT, araştırma ve analiz sektöründe olanlar ve muhasebe, bankacılık ve finans sektöründe olanların bir siber güvenlik olayının kendilerini büyük bir şekilde etkileyebileceğini düşünüyor. Hatta geçmişte ki siber saldırıları deneyimleyen şirketlerin %45’lik bir orana sahip.

Kripto para uygulamalarına güvenip güvenilmeyeceğini sizler için bu yazımızda bahsettik. Sizlerde merak ettiklerinizi veya düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu