Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Linkedln Hacklendikten Sonra Ki İlk Açıklaması Geldi

TeknoBH Google Haberler

Kısa bir süre önce sizlere Linkedln hacklendiğini duyurmuştuk. Hatta söz konusu platform da 500 milyon kullanıcının ele geçirildiğini duyurulmuştu. Platform söz konusu siber saldırı ile ilgili ilk açıklamasını yaptı.

Linkedln Hacklendi Mi? Bomba İddia Geldi!

533 milyon Facebook hesabındaki kişisel bilgilerin çevrimiçi olarak ücretsiz bir şekilde yayınlanması geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştık. Ancak Microsoft’un sahip olduğu sosyal ağ olan Linkedln’deki veriler de dahil olmak üzere, şimdi web’de dolaşan bir başka büyük kullanıcı veri grubu olduğu doğrulandı. CyberNews ve cozumpark’a göre, sızıntının potansiyel kapsamı çok büyük bir bilgisayar korsanı forumunda verileri satan bir kişi, verilerin 500 milyon Linkedln profilinden alındığını iddia ediyor.

CyberNews, satılık iki milyon profilden oluşan sözde bir örnekte, üyelerin tam adlarının, e-posta adreslerinin, telefon numaralarının, cinsiyetlerinin ve çok daha fazlasının görüldüğünü belirtti.

Linkedln hacklendikten sonra ki ilk resmi açıklaması

Linkedln’in resmi açıklamasında, “Satış için yayınlanmış olduğu iddia edilen bir dizi Linkedln verilerini araştırdık ve bunun aslında bir dizi web sitesinden ve şirketten gelen verilerin bir toplamı olduğunu belirledik” ifadesi dikkatleri çekiyor.

Şirket ayrıca, “Linkedln’den alınan hiçbir özel üye hesap verisinin dahil edilmediğini” ileri sürüyor, bu belki de kazınan verilerin yalnızca birinin genel sayfasında görebileceğiniz bilgileri içerdiği anlamına geliyor. Linkedln, bunun “Linkedln veri ihlali olmadığı” konusunda ısrar ediyor ve bu durum, veriler Linkedln’in sistemlerine giren bir bilgisayar korsanı tarafından toplanmak yerine açık bilgiler kazınmışsa teknik olarak doğru olur, ancak şu anda internette satılan kullanıcılar için fazla bir şey ifade etmez.

Linkedln Hacklendikten Sonra Ki İlk Açıklaması Geldi

Linkedln, verileri veri kümesinde bulunan kullanıcıları bilgilendirip bilgilendirmeyeceği ise henüz belli değil. Facebook da, verileri sızdırılan kişilerden biri olup olmadığını kullanıcılara bidlirmeyi planlamadığını açıkladı. E-posta adresleriniz veya kişisel bilgilerinizin Facebook veri sızıntısının bir parçası olup olmadığını kontrol etmek için burada ki haberden kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu