Güncel Haberler

NASA’dan büyük ödüllü yarışma!

TeknoBH Google Haberler

NASA’dan büyük ödüllü bir yarışma açıklaması yapıldı. Yarışmayı kazanan kişiye tam olarak 35 bin dolar verecek!

nasadan-buyuk-odullu-yarisma

Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi ( NASA ) Ay’da kullanılacak tuvaletlerin tasarımı için büyük ödüllü yarışma düzenliyor. Uzay ajansı yarışmada birinci olan kişiye 35 bin dolar ödül verecek. 

NASA’dan büyük ödüllü yarışma!

Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi ( NASA ) halihazırda Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kullanılan modelden daha küçük, daha verimli ve daha işlevsel bir tuvalet tasarımını Ay görevinde kullanmak istiyor. Bu nedenle Ay’a gönderilecek uzay aracında ki tuvaletlerin tasarımı için bir yarışma düzenleyen Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi ( NASA ), birinciye tam olarak 35 bin dolar ( Yaklaşık 250 bin TL ) ödül verecek. NASA ” Uzay Tuvaleti ” yarışma başvuruları 17 Ağustos’ta bitecek.

nasadan-buyuk-odullu-yarisma-1

NASA tarafından yapılan açıklamada Ay’da ki yer çekimin Dünya’nın yer çekiminin yaklaşık olarak altıda biri olmasının vücut sıvılarının hareket etmesine sebep olduğu bilgisine vurgu yapılarak, tuvaletlerin hem Ay yer çekiminde hem de mikro yer çekimli ortamda çalışmak için tasarlanması gerektiğini açıkladı.

Biraz önce de belirttiğimiz gibi, NASA yarışmayı kazanan kişiye 35 bin dolar ödül verecek ve yarışma başvuruları 17 Ağustos tarihinde sona erecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu