Otomobil Haberleri

Otomobil Satışları Kredi Kartı İle Yapılabilecek

TeknoBH Google Haberler

Otomobil satışları ile ilgili olarak yeni bir düzenleme getirildi. Getirilen yeni düzenleme nedir? Tüketiciye yararı varmı? İşte Detaylar

Otomobil Satışları Kredi Kartı İle Yapılabilecek

Türkiye’de ki pandemi döneminde üretimin durması ve otomobil fiyatlarının hızlı bir şekilde artmasını yeni düzenlemelerin önünü açmıştı. Otomobil sahibi olmak isteyen tüketiciler için bugün Resmi Gazete’de yeni bir karar yayımlandı. Artık otomobil satın alırken kredi kartınızı kullanabileceksiniz. Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğine göre, taşıt saıtşlarında değerine göre uzun vadeli taksit yapılabilecek.

Otomobil satışlarına taksit tarifesi geliyor

Yapılan yeni düzenleme ile bugün 6 Ağustos 2016 tarihli 29793 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğin 12/B maddesinin birinci fıkrasına “taksitli mal ve hizmet satışlarında” ibaresinden önce gelmek üzere “konut satışı haricindeki” ibaresi eklendi. Eklenen bu ibare ile taksitli otomobil almanın önü açılmış oldu. Yani artık otomobil satın alırken kredi çekmenize gerek kalmayabilir.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik‘e göre, taşıt satışlarında değere göre 24 ila 60 ay arasında taksit yapılabilecek. Yani 120 bin TL ve bu tutarın altında olan taşıt satışlarında 60 ay, 120 bin ile 300 bin TL arası olan taşıt satışlarında 48 ay, 300 bin ile 750 bin TL arası taşıt satışlarında 36 ay ve 750 bin TL üzerinde olan taşıt satışlarında 24 ay taksit yapılabilecek.

Otomobil Satışları Kredi Kartı İle Yapılabilecek

Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliği’nde yapılan bu değişiklikler vatandaşı rahatlatacak gibi görünüyor. Ancak otomobil satanlar bu durumu avantaja çevirebilirler. Böyle bir durumda vade farkı koyulmaz ise tüketiciler için bu durum çok iyi olabilir. Otomobil satışları bu yeni karar ile artacak mı yoksa düşecek mi önümüzde ki günlerde göreceğiz. Sizler yeni karar ile ilgili olarak neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu