Güncel HaberlerOtomobil Haberleri

Sıfır Otomobil ÖTV Oranları Artmaya Başlayacak

TeknoBH Google Haberler

Sıfır otomobil ÖTV oranları artmaya başlayacağı haberi gündeme bomba gibi düştü. Son paylaşılan bilgilere göre sıfır otomobilde ÖTV artışı olacak. İşte Detaylar

Sıfır Otomobil ÖTV Oranları Artmaya Başlayacak

Türkiye’de vergilerden dolayı birçok ürünün özellikle de lüks üretim olan ürünlerinin fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Otomobil sektöründe ise koronavirüs salgını ile patlak veren karaborsacılar yüzünden fiyatlar absürt şekilde atmaya başlamıştı. İkinci el aracın değeri 30.000 TL yaparken bu salgın döneminde fiyatları neredeyse 10.000 TL veya 20.000 TL zamlandığına şahit olmuştuk.

Sıfır otomobil ÖTV oranları artacağı haberi geldi!

Sıfır otomobillerin üretiminde koronavirüsten dolayı yaşanan sorunlar piyasa da araç kıtlığına neden olmuştu. Bugün ise otomotiv sektörü için üzücü bir haber geldi. İddialara göre sıfır otomobillerde ÖTV oranlarında artış yaşanacak.

Bloomberg tarafından paylaşılan habere göre, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Baran Çelik, ÖTV düzenlemesinin yapılacağı yönünde duyumlar aldıklarını ancak bu düzenlemenin geçmesini beklemediklerini dile getirmiş. ÖTV düzenlemesinin kasıtın artık direkt zam olduğunu anlıyoruz.

Sıfır Otomobil ÖTV Oranları Artmaya Başlayacak

Baran Çelik, “Türkiye’nin dünyada ki en yüksek ÖTV oranını uygulayan ülkelerden biri. Baktığımızda otomobil endüstirisinin en büyük sorunlarından biri ÖTV oranı, iç pazarda ki etkisini yoğun bir şekilde hissettiriyor. ÖTV ile ilgili sürecin önümüzde ki günlerde netliğe kavuşacak. Sektörün ÖTV artışından daha çok, segmentler arasında yapılacak bir ÖTV düzenlemesini daha olumlu karşılayacak.” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalara bakacak olursak ÖTV düzenlemesinde sürpriz bir indirim de yapılabilir. Çünkü vergiler şu şartlar altında ciddi anlamda çok ağır. Bir otomotiv markası aynı anda 10 araç satabiliyordu ancak şuan 4 araç bile satışını zor yapıyor.

Sıfır otomobil ötv oranları hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu