Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Telefona Format Atma İşlemleri Nasıl Yapılır?

TeknoBH Google Haberler

Bu yazımızda size telefona format atma işlemlerinin nasıl yapılacağını ve aynı zamanda telefona hard reset nasıl atılır onu anlatacağız. Hatta telefona format atmak ne işe yarar onu da sizlere anlatacağız.

Telefona Format Atma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlar hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş durumda. Günlük yaşantınızda telefonlardan saatlerce oyun oynanması veya sosyal medya platformlarında vakit geçirilmesi derken gün boyu elinizden telefonunuzu düşürmemiş oluyorsunuz. Hal böyle olunca yoğun kullanımdan dolayı farklı etkenler sebebiyle kullandığınız akıllı telefonunuz yavaşlıyor.

Kullanılan akıllı telefon eski performansını gösteremediği için birçok kullanıcının ilk yapması gereken yöntemlerden biride telefona format atma olacaktır. Tabi bu yapılması gereken işlemleri her telefon kullanıcısı bilmez, bu sebeple birçok kişi telefona format atma programı kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca şuan düşündüğünüz bir diğer konu ise ben bu kadar zahmetli işlemleri hangi durumlarda yapmalıyım?

 1. Telefonu satmaya karar verdiğiniz zaman
 2. Telefonu servise vermeyi düşündüğünüz zaman
 3. Telefonunuz yavaşlamaya başladıysa

Şimdi, örnek vermemiz gerekirse telefonunuzu satmaya karar verdiniz ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. O halde Hard Reset nasıl atılır konulu yazımızı incelemenizi öneririz.

Telefona format atmanın yolları neler?

Kullanılan Android telefonlara format atmanın iki yolu vardır. Bu işlemlerden biri Fabrika Ayarlarına döndürmek bir diğeri ise Hard Reset işlemi denir. Bizler ilk önce sizlere Fabrika Ayarlarına döndürmeyi ve daha sonrasında ise Hard Format işlemlerini anlatacağız.

1.Telefon fabrika ayarlarına nasıl döndürülür?

telefona-format-atma-islemleri-nasil-yapilir

Öncelikle kullandığınız telefonunuzun Menü ayarlarına giriş yapın ve daha sonra şu adımları takip edin:

 • Ayarlar
 • Genel Yönetim
 • Sıfırla
 • Fabrika Verilerini Sıfırla
 • Tümünü Sil

Fabrika ayarlarına dönme işlemleri aslında bu kadar basit, ancak kullandığınız telefonu satmayı düşünüyorsanız bu işlemden hariç Hard Reset işlemini kullanmanızı öneriyoruz. Peki, Hard reset işlemlerini nasıl yapacağız?

2.Telefona Hard Reset nasıl atılır?

telefona-format-atma-islemleri-nasil-yapilir

Kullandığınız akıllı telefonu satmayı düşünüyorsunuz ve içerisinde ki verilerinizin silindiğinden emin olmak istiyorsunuz. O zaman yapmanız gereken tek işlem telefonu Hard Reset ile sıfırlamak olacak. Peki, Hard reset nasıl atılır? Hadi nasıl yapacağımıza bakalım.

 • Öncelikle telefonunuzu tamamen kapatın
 • Ardından ses açma + home tuşu + power tuşuna aynı anda basın. (Bu tuşlar piyasada ki telefonlara göre değişkenlik gösterebiliyor)
 • Hemen ardından karşınıza telefonunuzun logosu çıkana kadar bekleyin ve logo ekrana geldikten sonra sadece ‘Power’ tuşundan parmağınızı çekin
 • Ardından ses açma tuşuna basarak wipe data / factory reset seçeneğinin üzerine gelin ve Power tuşuna basın
 • Karşınıza çıkacak olan ekranda “yes delete all user data” seçeneğini bulup power tuşuna basın. Bu işlemlerde Power tuşu “tamam” anlamına geliyor.
 • Telefonunuzda ki verilerin tamamen silinmesi bittikten sonra recovery menüsünde “reboot system now” demeniz yeterli olacak.

Cihazınızın tamamen sıfırlandıktan sonra otomatik olarak açılacaktır. Ayrıca cihazın sıfırlandıktan sonra açılması yaklaşık olarak 2-3 dakikaya kadar sürebiliyor. Peki, bu işlemleri yaptınız ancak telefona format atmak ne işe yarar? Hadi kısaca bununda bilgisini sizlerle paylaşalım.

Telefona format atmak ne işe yarar?

Android telefonunuzda donmalar yaşanıyor ise, Android telefonunuzu değiştirmeyi düşünüyorsanız en iyi çözümlerden birisi de format atmaktır. Aslında telefonunuzun yavaşlaması veya donmalar sebebiyle format atıyorsanız bir problem yok ancak telefonunuzu satmayı düşünüyorsanız kesinlikle format atmanız gerekiyor. Sebebi ise telefonunuzun herhangi bir kişinin eline geçmesi veya satmanız durumunda içerisinde ki verilerin silinmesi gerekiyor. Bu sebeple telefonlarımıza format atarız.

Bu yazımızda ise sizlere telefona format atma, telefona format atmak ne işe yarar ve telefona hard reset nasıl atılır gibi konulara değindik. Bu işlemler ile yaşadığınız herhangi bir problem olursa, yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu