Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

TeknoBH Google Haberler

Tüketici hakem heyeti başvuru nasıl yapılır? Tüketici hakem heyeti başvuru sorgulama işlemleri nasıl yapılır? Gerekli tüm detayları sizler için anlattık.

Tüketici Hakem Heyeti Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

Koronavirüs salgını süresinde ticaretler birçok boyuta ulaştı diyebiliriz. Hatta özellikle e-ticaret siteleri sayesinde birçok kişi internet üzerinden alışveriş yapmaya başladı. İnternet üzerinden yapılan alışverişler her ne kadar kolay ve olumlu olarak görünüyor olsa da bu durum için de bazı problemler yaşanabiliyor. Bugüne kadar hiç olmadığı kadar tüketici şikayetleri yapılıyor.

Tüketiciler eğer isterseler online olarak başvuru yapabiliyorlar. Böylece kalabalık içine girmeden online bir şekilde bunu yapmak son derece kolay olacak. Tüketicilerin yapması gereken birkaç adım var. Bu adımları tamamlayarak online olarak başvuru işlemlerini başlatmış olacaklar.

Tüketici hakem heyeti başvurusu nasıl yapılır?

Şimdi aşağıda sizler için paylaşacağımız adımları izleyerek tüketici hakem heyeti başvurusunu kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Bu adımları izleyerek tüketici hakem heyetine kısa sürede başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca tüketici heyeti de kısa bir süre içerisinde size dönüş yapmak zorundalar.

Tüketici Hakem Heyeti Başvurusunu Nasıl Yapabilirim?

  1. Öncelikle Google’dan e-devlet tüketici hakem heyetleri başvuru sayfasına tıklayın
  2. Daha sonra e-devlet bilgileriniz ile giriş yapın
  3. Daha sonra karşınıza çıkacak olan ekranda Uygulamaya git butonuna tıklayın
  4. Tüketici başvuruları seçeneğine tıkladıktan sonra şikayet edilen sayfa ile ilgili gerekli bilgileri yazın
  5. Daha sonra bu firmayı neden şikayet ettiğiniz ile ilgili detaylı bir yazı yazın
  6. Karşı taraf ile uyuşmazlığınız ne ise bunu belge olarak ekleyin
  7. Daha sonrasında son olarak yapmanız gereken işlem, başvuru yapmak istediğiniz heyeti seçin ve başvuruyu tamamlayın

Yapmanız gereken işlemler bu kadar basit diyebiliriz. Eğer ki başvuru ile ilgili sorun yaşarsanız aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Peki bu işlemleri yaptıktan sonra, tüketici hakem heyeti başvuru sorgulama işlemlerini nasıl yapabilirsiniz? Bunu da hemen sizlere adım adım anlatalım.

Tüketici hakem heyeti başvuru sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Tüketici hakem heyeti başvuru sorgulama işlemleri için yapmanız gereken adımlar aslında çok basit. Tekrardan e-devlet üzerinden tüketici hakem heyetlerine başvuru işlemi sayfasına giriş yapın. Giriş yaparken karşınıza kimlik doğrulama sistemi çıkacaktır ve karşınıza çıkan tüm doğrulamaları yapın. Bu işlemleri yaptıktan sonra aşağıda ki gibi Tüketici Bilgi Sistemi İşlemleri ekranı açılacak.

https://www.teknobh.com/wp-content/uploads/2021/03/tuketici-hakem-heyeti-basvurusu-nasil-yapabilirim-2

Bu ekranda ise Tüketici Başvuruları ekranına giriş yapmanız gerekiyor. Bu seçenekten giriş yaptıktan sonra karşınıza Kişisel Bilgilerinizi doldurmadan işlem yapamazsınız diye bir seçenek çıkacaktır. Sizlerden istenilen bu kişiler bilgileri doldurmanız gerekiyor. Bu bilgileri doldurduktan sonra sol tarafta Tüketici Başvuru seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneği açtıktan sonra karşınıza Yapılan Başvurular diye bir alan çıkacaktır. Daha önceden yaptığınız başvuruların hepsini buradan takip edebilirsiniz. Peki, söz konusu başvuruları yaptıktan sonra tüketici hakem heyeti ne zaman dönüş yapabilir?

Tüketici hakem heyeti ne zaman sonuçlanır?

Bu heyet tarafından istenilen bilgi ve belgeler en geç 30 gün içerisinde gönderilmesi gerekiyor. Aksi taktirde bulunduğunuz şikayet iptal edilebilir. Tüketici Hakem Heyeti ise en geç 6 ay içerisinde başvuruyu değerlendirip sonuçlandırmak zorunda olduğunu belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu