Güncel Haberler

Uber Türkiye İçin Kötü Haber Geldi!

TeknoBH Google Haberler

Taksiciler, Uber Türkiye için tekrardan Yargıtay’a başvuruda bulunduğu ortaya çıktı. Aralık ayında Türkiye’de hizmet verebilir kararı sonrasında yeniden dava açıldı. İşte Detaylar

Uber Türkiye İçin Kötü Haber Geldi!

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında hem web sitesi için hem de uygulaması için erişim yasağı getirilen Uber‘e kötü haber geldi. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, Uber‘in erişim yasağı engelini kaldıran istinaf mahkemesinin kararı için temyiz başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Uber davasında neler olmuştu?

Uber’e karşı olarak taksici dernekleri ve birlikleri 2017 yılının Eylül ayında dava açmış ve dava sonucunda Uber’in Türkiye’deki tüm faaliyetleri durdurulmuştu. Uber’in web sitesi ve uygulamasına erişim yasağı getirilmişti. Taksicilerin de Uber’in uygulamasını kullanmasına rağmen korsan faaliyet olarak tanımlanmış ve Türkiye’de yasaklanmıştı.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında istinaf mahkemesi, Uber’in erişim engelini kaldırmış ve Uber’in sarı taksiler ile birlikte çalışmasına izin vermişti. Uber’in resmi Türkiye Twitter hesabı tarafından mahkeme kararıyla ilgili “Türkiye’de Uber’e gelen erişim engelinin istinaf kararı ile iptal edilmesinden dolayı çok mutluyuz. Uygulamamız, sarı taksilerle İstanbullulara hizmet vermeye devam edecek. Türkiye’deki kullanıcılarımızla yeniden buluşacağımız için heyecanlıyız. Birlikte güzel bir geleceğe” paylaşımında bulunmuştu.

Uber Türkiye İçin Kötü Haber Geldi!

Uber’in global sözcüsü ise istinaf mahkemesinden sonra “Türkiye’ye inanıyoruz ve bağlıyız. İstinaf mahkemesi Uber Taksi ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edebileceğimiz teyit ettiği için mutluyuz. Uygulamamızı İstanbul’daki tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz.” açıklamalarda bulunmuştu.

İstinaf mahkemesine temyiz başvurusunda bulunan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Uber’in Türkiye‘de hizmet etmesini engelleyen kararın devam etmesini istiyor. Yargıtay’ın bozma kararı vermesi halinde, dava dosyası yeniden ilgili istinaf mahkemesine gönderilecek. İstinaf mahkemesi konu ile ilgili olarak ne karar verecek, merakla bekliyoruz.

Uber’in Türkiye’de ki hizmetleri hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu