Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Windows 10 Güncellemesi Mavi Ekrana Yol Açıyor

TeknoBH Google Haberler

Bu ay yayınlanan Windows 10 güncellemesi birçok kullanıcının bilgisayarının çökmesine neden oldu. Windows 10 güncelleme kaldırma işlemleri nasıl yapılır? İşte Detaylar

Windows 10 Güncellemesi Mavi Ekrana Yol Açıyor

Microsoft her ay salı günleri kümülatif güncellemelerini yayınlıyor. Bu ay için yayınlanan güncelleme ile birçok bilgisayar mavi ekran hatasıyla karşılaşırken birçok bilgisayarda ise office programlarında sorun yaşanmaya başlandı. Peki Windows 10 güncelleme hatasının çözümleri nelerdir, ne yapabiliriz?

Kısa bir süre içerisinde konu ile ilgili olarak hata raporları internette yayılmaya başladı. Windows 1909 sürümü için KB5000802 güncellemesinde ortaya çıkıyor. İşletim sisteminin bir diğer sürümü olan 2004 ve 20H2lerde ise KB5000808 güncellemesinde meydana geliyor. Birçok forumda konu ile ilgili büyük tartışmalar başladı. Bu durumda Kyocera, Ricoh ve Zebra gibi birçok markanın yazıcılarını kullanan kullanıcılar yazdırma ve mavi ekran gibi sorunlar ile karşılaşmaya başladı. Hatta bir forum kullanıcısı “halihazırda 4 farklı müşterimden en az 20 teyit edilmiş vaka aldım. üstelik sadece bir saat oldu.” dedi.

Windows 10 güncelleme içeriğinde neler var?

2021 Mart ayının güncelleştirmeleri özellikleri güvenlik odaklıydı. Herhangi bir hata düzeltmesi sürüm notlarında yer almıyordu. Sürüm ile ilgili olarak nadir ve belirli durumlarda yaşanan sistem ve kullanıcı sertifikası kaybolmalarıyla ilgili sorun öngörüsü yoktu. Yani Microsoft yazıcı ile ilgili yaşanan sorunlardan haberdar değil. Hatırlarsanız geçen Haziran ayında yayınlanan güncelleştirme, yine yazıcılarda yazdırma sorunlarına yol açmıştı. Bu sebeple Microsfot, olağan dışı bir güncelleme yayınladı. Bu yaşanan sorunlarda çözüm olarak ya beklemek durumundasınız yada yüklenen güncelleştirmeyi kaldırmak zorundasınız. Peki, Windows 10 güncelleme kaldırma işlemleri nasıl yapılır?

Windows 10 güncelleme kaldırma nasıl yapılır?

Windows 10 Güncellemesi Mavi Ekrana Yol Açıyor

Windows 10 güncelleme kaldırmak için sizlere bahsedeceğimiz adımları tek tek yapmanız yeterli olacak. Şimdi, şu adımları takip etmeniz gerekiyor:

  1. Denetim Masası
  2. Programlar ve Özellikler
  3. Yüklü Güncelleştirmeleri Görüntüle

Bu açılan ekranda yüklenen güncelleştirmeleri görebilirsiniz. Bu güncelleştirmelerin yüklenme tarihine bakarak sorun yaratan (KB5000808 ve KB5000802) güncelleştirmeleri sağ tıklayarak kaldırabilirsiniz. Ayrıca bu güncelleştirmeleri CMD komut sistemleriyle de kaldırabilirsiniz. Önce cmd komut sistemini yönetici olarak çalıştırın ve aşağıda ki komutları yazdın.

  • wusa /uninstall /kb:5000802
  • wusa /uninstall /kb:5000808

Bu konuyla ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu