Güncel Haberler

Yemeksepeti Hacklendikten Sonra Ki İlk Açıklama

TeknoBH Google Haberler

Yemeksepeti’nin CEO’su Nevzat Aydın, Yemeksepeti hacklendikten sonra ki ilk açıklamasını günler sonra yaptı. Konu ile ilgili çok üzgün olduğunu açıkladı.

Yemeksepeti Hacklendikten Sonra Ki İlk Açıklama

Siber güvenlik son günlerin en önemli konularından biri oldu diyebiliriz. Bilgisayar korsanları tarafından son günlerde yapılan siber saldırılarda neredeyse tüm sistemler ele geçiriliyor. Aynı durum geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin önde gelen çevrimiçi yemek sipariş platformu olan Yemeksepeti‘nin başına geldi. Gerçekleştirilen saldırı sonrasında birçok kullanıcının hesap bilgileri ele geçirildi.

Milyonlarca kullanıcı bilgisi ve belki de bazı finansal detaylar bilgisayar korsanlarının eline geçti. Açıkçası bu durum birçok kullanıcı tarafından büyük bir paniğe neden oldu. Yemeksepeti’nin CEO’su Nevzat Aydın konu ile ilgili olarak günler sonra sessizliğini bozdu. Twitter hesabından yapmış olduğu açıklama ile son derece üzgün olduğunu açıkladı.

Yemeksepeti hacklendikten sonra Nevzat Aydın ilk defa konuştu

Yapılan bu büyük siber saldırı sonrasında son derece üzgün olduğunu açıklayan Nevzat Aydın, 2001 yılında kurulan bu platformun bugüne kadar hiçbir siber saldırıya maruz kalmadığını ifade etti. Ayrıca böylesine bir güvenlik sorunu da hiçbir zaman yaşanmadı. Bu sebeple büyük bir şaşkınlık yaşadığını söyleyebiliriz.

yemeksepeti-bazi-komisyonlari-kaldirdi

Yemeksepeti’nin CEO’su Nevzat Aydın yaptığı açıklamanın devamında saldırı ile ilgili tüm detayları şeffaf bir şekilde paylaştıklarını da belirtti. Böyle bir siber saldırıyı beklemediklerini de ifade etti. Ayrıca inançlı ve güçlü bir şekilde platformun yarınını inşa edeceklerini de söyledi. Kullanıcı güvenlikleri öncelikleri olduğunu da belirtti.

Yemeksepeti hacklendikten sonra yapılan bir diğer açıklama ise kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmediği altı çizilerek açıklandı. Yapılan saldırıda yalnızca ad, soyad ve doğum tarihi gibi bilgilerin ele geçirildiği ifade edildi. Aslında alınan bu bilgiler bilgisayar korsanlarına yeterli gelebilir. Yemeksepeti’ne yapılan bu saldırının gündemden bir süre daha düşmeyeceğini düşünüyoruz. Söz konusu güvenlik açığı ile ilgili en kısa zamanda çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak yemeksepeti gibi bir platformun bu güvenlik açığını en kısa zamanda kapatacağını ve daha farklı önlemlerin de alacağını düşünüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu