Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Yemeksepeti Verileri Dark Web’de Satışa Mı Sunuldu?

TeknoBH Google Haberler

Kısa bir süre önce Yemeksepetine yapılan siber saldırı sonrasında sızdırılan Yemeksepeti verileri Dark Web’de satışa sunulduğu iddia ediliyor. Peki doğru mu?

Yemeksepeti Siber Saldırıya Uğradı! Bilgiler Çalındı

Türkiye’nin en büyük yemek siparişi platformu olan Yemeksepeti, geçtiğimiz hafta sonu siber saldırıya uğradığını duyurmuştu. Siber saldırı sonrası kullanıcı verilerinin sızdırıldığını kabul eden Yemeksepeti, bugün ilginç bir iddia ile gündeme geldi. Peki, nedir bu iddia?

Yemeksepeti verileri dark web’de satışa sunuldu!

Yemeksepeti siber saldırı sonrasında kullanıcı verilerinin bir kısmının çalındığını onaylamıştı. Ancak şirketten yapılan bir diğer önemli açıklama ise sisteme kayıtlı olan kredi kartı bilgilerinin SHA-256 algoritması ile şifrelendiğini belirtmişti. Ancak kullanıcı verileri Dark Web’te kripto para karşılığında satıldığı iddiası da ortalığı kızıştıracak gibi görünüyor. Satışa sunulan bu veriler nelerdir?

  • Ad ve Soyad
  • Doğum Tarihi
  • Yemeksepeti’nde kayıtlı telefon numaralı
  • Yemeksepeti’nde kayıtlı e-posta adresleri
  • Yemeksepeti’nde kayıtlı ev ve iş adresleri
  • Kullanıcı şifrelerinin SHA-256 algoritması ile şifrelenmiş verileri

yemeksepeti-bazi-komisyonlari-kaldirdi

Dark Web’te satışa sunulan kullanıcı verilerinin ne yapılacağına dair en ufak bir iddia bile yok. Ancak bu saldırıyı düzenleyenler hakkında BTK soruşturma başlattı. IP adreslerine kadar tespit edildiği söylenilen saldırganlar hakkında bir açıklama yapılmadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu