Güncel Haberler

Yerli Aşı İçin Kritik Açıklamalar Yapıldı!

TeknoBH Google Haberler

Yerli aşı için kritik aşamalara gelindi. Söz konusu koronavirüs aşısı için son derece önemli açıklamalar geldi. İşte konu ile ilgili merak edilenler

Yerli Aşı İçin Kritik Açıklamalar Yapıldı!

Tüm Türkiye’nin merakla beklediği ve çok yakından takip ettiği yerli aşı için kritik dönemlere iyice yaklaştık. Özellikle de Amerika, Çin ve Almanya gibi ülkeler aşı geliştirme konusunda oldukça ileri bir aşamaya ulaştı. Türkiye’de ise testler ile birlikte 18 farklı aşı çalışmaları yapıldı. Bu küresel çapta yapılan aşı çalışmalarının biraz gerisinde kaldı.

Rusya hızlı bir şekilde aşısını üreterek vatandaşlarına uygulamaya başladı. Aynı şekilde Çin, ABD ve Almanya gibi ülkeler de benzer hızlarda aşı çalışmalarını tamamladı. Türkiye’de ise söz konusu konu ile ilgili önemli adımlar atıldı. Yapılan açıklamalara göre deneklere bu aşıların uygulanma aşamasına geçildi.

Yerli aşı uygulanacak gönüllüler aranıyor

Ankara Şehir Hastanesi aşı merkezi konu ile ilgili önemli bir üst olacak. Yapılan açıklamalara göre son derece güvenli olduğu söylenilen yerli aşılar klinik deneme için bazı kişilere uygulanacak. Böylece aşıların insanlar üzerindeki etkinliği ise net bir şekilde görünecek.

Şuan için en az FAZ 3 aşamasında olduğu ifade ediliyor. Yapılan tahminlerde ise Nisan sonu gibi son aşıların yapılacağı yönünde. Nisan ayının sonlarına doğru bu aşılar net olarak kullanılabilir durumda olacak. Şimdilik ülkemizde Çin tarafından gönderilen aşılar tercih ediliyor.

Yerli Aşı İçin Kritik Açıklamalar Yapıldı!

Almanya merkezli BionTech aşısı ve bir diğer aşılar Türkiye’ye gelmeye devam ediyor. Ancak bunların yeterli olmayacağı iddia ediliyor. Yerli aşılara da ihtiyaç olacak. Diğer Avrupa ülkelerini örnek alacak olursak; Rusya kendi aşısını üreterek kendi vatandaşlarına hızlı bir şekilde uygulamaya başladı. Aynı zamanda diğer Avrupa ülkelerinden satın almak yerine kendi aşısını ürettiği içinde ekonomiye bir hayli katkısı olacaktır.

Türkiye’de de bu duruma benzer bir politika izleneceğini söyleyebiliriz. Kendi yerli aşımızı üretmeye başladıktan sonra hem hızlı bir şekilde aşı uygulanmaya devam edecek hem de ekonomiye daha da katkısı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu